Salat ve Bunge <br>Hakkında

Salat ve Bunge
Hakkında

Salat, Yemeklere Tadını Yağa Adını Veren Marka

Bir dönem yemeklik sıvı yağlara adını veren Salat ile Türk mutfakları ilk olarak 1930’lu yılların ortalarında tanıştı. İstanbul Balat’taki Berrak Yağ Fabrikaları’nda, ayçiçek yağı olarak üretimine başlanan Salat, kısa sürede bütün İstanbul’da lezzet ve doğallıkla beraber anılan bir isim haline geldi. II. Dünya Savaşı yıllarında, temel gıda maddelerinin üretim ve dağıtımlarında büyük sıkıntılar çekilirken, Salat kalitesinden taviz vermeden, üretimine kesintisiz devam etti.

Takvimler 1966’yı gösterdiğinde Özdoyuran Ailesi tarafından satın alınan marka, 1969 yılında Tekirdağ’daki yeni tesislerine taşındı. Bu tarihten itibaren bütün Türkiye’de, ayçiçek yağı Salat olarak anılır oldu. 70’li ve 80’li yıllar boyunca, Türkiye’de mutfaklar Salat lezzetiyle hayat buluyor, insanlar ayçiçek yağını “Salat” ismiyle arıyordu. Ancak Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin ardından, Salat üretimi 90’ların sonunda tamamen durduruldu. Salat ismi ise, ayçiçek yağı ile eşanlamlı olarak insanların zihinlerindeki yerini korumaya, lezzet ve sağlık ile beraber anılmaya devam etti.

2013 yılında Bunge olarak, tüketicileri özledikleri kaliteye ve lezzete kavuşturmak amacıyla, Salat markasını bünyemize kattık ve modern bitkisel yağ üretim tesislerimizde; Ayçiçek, Mısır ve Kanola yağı çeşitleriyle yeniden üretimine başladık.

Bunge’nin yüksek kalite standartları ile Salat’ın lezzet geleneğini bir araya getiren bu birleşmenin bir sonucu olarak, Salat dün olduğu gibi bugün de sofralara lezzet katmaya devam edecek…

Dünyada Bunge

Bunge 1818 yılında hububat ticareti yapmak üzere Amsterdam/Hollanda’da kurulmuştur. Şirketin büyümesi ve faaliyet alanının genişlemesi ile birlikte, 1856’da şirket merkezini Anwers/Belçika’ya, takip eden yüzyılda Güney Amerika'ya ve 1999 yılında da New York’a taşımıştır. Bunge 4 kıtada, 40 ülkede, 35.000’den fazla çalışanı, 400’den fazla fabrika, depo, alım merkezi olan uluslararası bir şirkettir.

2001 yılının Ağustos ayında Bunge New York borsasına kote olmuştur.

Bugün Bunge ;

  • -Dünyanın en büyük yağlı tohum, nebati yağ ve küspe üreticilerinden biridir.

  • -Dünyanın lider şişelenmiş rafine nebati yağ tedarikçisi konumundadır.

  • -Güney Amerika’nın en büyük buğday işleyicisi ve dolayısıyla un üreticisidir.

  • -Avrupa’ya küspe tedariğinde lider konumundadır.

  • -Çin’e yağlı tohum tedariğinde lider konumundadır.

Türkiye'de Bunge

2000 yılı itibariyle Türkiye'de faaliyete geçen şirketimiz, gerek iç piyasadan, gerek ithal olarak tedarik ettiği yağlı tohumları sektörün ihtiyacına uygun olarak işlemekte ve dağıtımını gerçekleştirmektedir. Ayrıca, pirinç, mısır ve buğday özelinde ticari faaliyetlerde bulunmaktadır. Bunge, Türkiye’de bugün sektörün en büyük tedarikçilerindendir. Lüleburgaz ve İzmir Aliağa’da bulunan iki ayrı yağlı tohum işleme, rafinasyon ve dolum tesislerine ek olarak, liman ve lojistik işletmeleri, hem bitkisel sıvı yağ firmalarına, hem de son tüketicilere hizmet vermektedir. İşlenmesi yapılan bitkisel yağların sektörde faaliyet gösteren nebati yağ firmalarına ham olarak satılmasının yanı sıra, yağlı tohumların işlenmesinden elde edilen ham yağı rafinasyona tabi tutarak ambalajlı ürün formasyonunda nihai tüketicilerin kullanımına sunuyoruz. Tohumlardan elde edilen küspe de yem fabrikalarına kazandırılarak, üretim sürecinde tohumların tamamının kullanılması sağlanmaktadır.

2013 yılında Bunge olarak, tüketicilerimizi özledikleri kaliteye ve lezzete kavuşturmak amacıyla, Salat markasını bünyemize kattık ve son teknoloji ile üretim yapan modern yağ üretim tesislerimizde; Ayçiçek, Mısır ve Kanola yağı çeşitleriyle yeniden üretimine başladık. Dünyanın dört bir yanında; buğdaydan ayçiçeğine, tohumdan şişeye, üreticiden tüketiciye... Bunge hayatın her anında olmaya devam edecek.

Kollektif Dijital Ajans